Skip to main content

  | मौसम…

411 समाचार
Public archive edition · Attributed source reporting with original dates · AI drafts are excluded

411 REFERENCE · Wikibooks

Sardinian/Verbs/All the three conjugations

Reference material by Wikibooks contributors. This retains its source identity and is not 411 news reporting.

FIRST CONJUGATION: verbs ending in ~ARE eg: Cantare (to sing / to chant) Indicative Present Deo cànto Tue càntas Issu/Issa càntat Nois cantàmus Bois cantàes Issos/Issas càntan Imperfect Deo cantàbo Tue cantàbas Issu/Issa cantàbat Nois cantabàmus Bois cantabàzes Issos/Issas cantàban Present Perfect Deo appo cantàu Tue as cantàu Issu/Issa at cantàu Nois amus cantàu Bois azes cantàu Issos/Issas an cantàu Past Perfect Deo aìo cantàu Tue aìas cantàu Issu/Issa aìat cantàu Nois abamus cantàu Bois abazes cantàu Issos/Issas aìan cantàu Future Deo app'a cantàre Tue as a cantàre Issu/Issa at a cantàre Nois amus a cantàre Bois azes a cantàre Issos/Issas an a cantàre Future Perfect Deo app'àer cantàu Tue as' àer cantàu Issu/Issa at' àer cantàu Nois amus' àer cantàu Bois azes' àer cantàu Issos/Issas an' àer cantàu Subjunctive Present (Chi) Deo cànte (Chi) Tue càntes (Chi) Issu/Issa càntet (Chi) Nois cantémus (Chi) Bois cantézas (Chi) Issos/Issas cànten Imperfect (Chi) Deo cantàrepo (Chi) Tue cantàres (Chi) Issu/Issa cantàret (Chi) Nois cantarémus (Chi) Bois cantarézes (Chi) Issos/Issas cantàren Past (Chi) Deo appa cantàu (Chi) Tue appas cantàu (Chi) Issu/Issa appat cantàu (Chi) Nois appamus cantàu (Chi) Bois appazes cantàu (Chi) Issos/Issas appan cantàu Pluperfect (Chi) Deo aèrepo cantàu (Chi) Tue aères cantàu (Chi) Issu/Issa aèret cantàu (Chi) Nois aerémus cantàu (Chi) Bois aerèzes cantàu (Chi) Issos/Issas aèren cantàu Conditional Present Deo dìo cantàre Tue dìas cantàre Issu/Issa dìat cantàre Nois diàmus cantàre Bois diàzes cantàre Issos/Issas dìan cantàre Past Deo dìo àer cantàu Tue dìas àer cantàu Issu/Issa dìat àer cantàu Nois diàmus àer cantàu Bois diàzes àer cantàu Issos/Issas dìan àer cantàu Imperative Present Cànta (tue!) Càntet (issu / issa!) Cantémus (nois!) Cantàe (bois!) Cànten (issos / issas!) Future As a cantàre (tue!) At a cantàre (issu / issa!) Amus a cantàre (nois!) Azes a cantàre (bois!) An a cantàre (issos / issas!) Infinitive Present Cantàre Past Áer cantàu Participle Cantàu Gerund Present Cantànde Past Aènde cantàu SECOND CONJUGATION: verbs ending in ~ER eg: FÀCHER (to do / to make) Indicative Present Deo fàco Tue fàches Issu/Issa fàchet Nois fachìmus Bois fachìes Issos/Issas fàchen Imperfect Deo fachìo Tue fachìas Issu/Issa fachìat Nois fachiabàmus Bois fachiabàzes Issos/Issas fachìan Present Perfect Deo appo fàttu Tue as fàttu Issu/Issa at fàttu Nois amus fàttu Bois azes fàttu Issos/Issas an fàttu Past Perfect Deo aìo fàttu Tue aìas fàttu Issu/Issa aìat fàttu Nois abamus fàttu Bois abazes fàttu Issos aìan fàttu Future Deo app' a fàcher Tue as a fàcher Issu/Issa at a fàcher Nois amus a fàcher Bois azes a fàcher Issos/Issas an a fàcher Future Perfect Deo app' àer fàttu Tue as' àer fàttu Issu/Issa at' àer fàttu Nois amus' àer fàttu Bois azes' àer fàttu Issos/Issas an' àer fàttu Subjunctive Present (Chi) Deo fàca (Chi) Tue fàcas (Chi) Issu/Issa fàcat (Chi) Nois facàmus (Chi) Bois facàzes (Chi) Issos/Issas fàcan Imperfect (Chi) Deo fachérepo (Chi) Tue fachéres (Chi) Issu/Issa fachéret (Chi) Nois facherémus (Chi) Bois facherézes (Chi) Issos/Issas fachéren Past (Chi) Deo appa fàttu (Chi) Tue appas fàttu (Chi) Issu/Issa appat fàttu (Chi) Nois appamus fàttu (Chi) Bois appazes fàttu (Chi) Issos/Issas appan fàttu Pluperfect (Chi) Deo aèrepo fàttu (Chi) Tue aères fàttu (Chi) Issu/Issa aèret fàttu (Chi) Nois aerèmus fàttu (Chi) Bois aerèzes fàttu (Chi) Issos/Issas aèren fàttu Conditional Present Deo dìo fàcher Tue dìas fàcher Issu/Issa dìat fàcher Nois diàmus fàcher Bois diàzes fàcher Issos/Issas dìan fàcher Past Deo dìo àer fàttu Tue dìas àer fàttu Issu/Issa dìat àer fàttu Nois diàmus àer fàttu Bois diàzes àer fàttu Issos/Issas dìan àer fàttu Imperative Present Fàche (tue!) Fàcat (issu / issa!) Facàmus (nois!) Fachìe (bois!) Fàcan (issos / issas!) Future As a fàcher (tue!) At a fàcher (issu / issa!) Amus a fàcher (nois!) Azes a fàcher (bois!) An a fàcher (issos / issas!) Infinitive Present Fàcher Past Áer fàttu Participle Fàttu Gerund Present Fachénde Past Aènde fàttu THIRD CONJUGATION: verbs ending in ~ÌRE eg: FINÌRE (to end / to finish) Indicative Present Deo fìno Tue fìnis Issu/Issa fìnit Nois finìmus Bois finìes Issos/Issas fìnin Imperfect Deo finìo Tue finìas Issu/Issa finìat Nois finiabàmus Bois finiabàzes Issos/Issas finìan Present Perfect Deo appo finìu Tue as finìu Issu/Issa at finìu Nois amus finìu Bois azes finìu Issos/Issas an finìu Past Perfect Deo aìo finìu Tue aìas finìu Issu/Issa aìat finìu Nois abamus finìu Bois abazes finìu Issos/Issas aìan finìu Future Deo app'a finìre Tue as a finìre Issu/Issa at a finìre Nois amus a finìre Bois azes a finìre Issos/Issas an a finìre Future Perfect Deo app'àer finìu Tue as' àer finìu Issu/Issa at' àer finìu Nois amus' àer finìu Bois azes' àer finìu Issos/Issas an' àer finìu Subjunctive Present (Chi) Deo fìna (Chi) Tue fìnas (Chi) Issu/Issa fìnat (Chi) Nois finàmus (Chi) Bois finàzes (Chi) Issos/Issas fìnan Imperfect (Chi) Deo finìrepo (Chi) Tue finìres (Chi) Issu/Issa finìret (Chi) Nois finirémus (Chi) Bois finirézes (Chi) Issos/Issas finìren Past (Chi) Deo appa finìu (Chi) Tue appas finìu (Chi) Issu/Issa appat finìu (Chi) Nois appamus finìu (Chi) Bois appazes finìu (Chi) Issos/Issas appan finìu Pluperfect (Chi) Deo aèrepo finìu (Chi) Tue aères finìu (Chi) Issu/Issa aèret finìu (Chi) Nois aerémus finìu (Chi) Bois aerèzes finìu (Chi) Issos/Issas aèren finìu Conditional Present Deo dìo finìre Tue dìas finìre Issu/Issa dìat finìre Nois diàmus finìre Bois diàzes finìre Issos/Issas dìan finìre Past Deo dìo àer finìu Tue dìas àer finìu Issu/Issa dìat àer finìu Nois diàmus àer finìu Bois diàzes àer finìu Issos/Issas dìan àer finìu Imperative Present Fìni (tue!) Fìnat (issu / issa!) Finàmus (nois!) Finìe (bois!) Fìnan (issos / issas!) Future As a finìre (tue!) At a finìre (issu / issa!) Amus a finìre (nois!) Azes a finìre (bois!) An a finìre (issos / issas!) Infinitive Present Finìre Past Áer finìu Participle Finìu Gerund Present Finìnde Past Aènde finìu