411 REFERENCE · Wikibooks
Sardinian/Verbs/All the three conjugations
Reference material by Wikibooks contributors. This retains its source identity and is not 411 news reporting.
FIRST CONJUGATION: verbs ending in ~ARE eg: Cantare (to sing / to chant)
Indicative
Present
Deo cànto
Tue càntas
Issu/Issa càntat
Nois cantàmus
Bois cantàes
Issos/Issas càntan
Imperfect
Deo cantàbo
Tue cantàbas
Issu/Issa cantàbat
Nois cantabàmus
Bois cantabàzes
Issos/Issas cantàban
Present Perfect
Deo appo cantàu
Tue as cantàu
Issu/Issa at cantàu
Nois amus cantàu
Bois azes cantàu
Issos/Issas an cantàu
Past Perfect
Deo aìo cantàu
Tue aìas cantàu
Issu/Issa aìat cantàu
Nois abamus cantàu
Bois abazes cantàu
Issos/Issas aìan cantàu
Future
Deo app'a cantàre
Tue as a cantàre
Issu/Issa at a cantàre
Nois amus a cantàre
Bois azes a cantàre
Issos/Issas an a cantàre
Future Perfect
Deo app'àer cantàu
Tue as' àer cantàu
Issu/Issa at' àer cantàu
Nois amus' àer cantàu
Bois azes' àer cantàu
Issos/Issas an' àer cantàu
Subjunctive
Present
(Chi) Deo cànte
(Chi) Tue càntes
(Chi) Issu/Issa càntet
(Chi) Nois cantémus
(Chi) Bois cantézas
(Chi) Issos/Issas cànten
Imperfect
(Chi) Deo cantàrepo
(Chi) Tue cantàres
(Chi) Issu/Issa cantàret
(Chi) Nois cantarémus
(Chi) Bois cantarézes
(Chi) Issos/Issas cantàren
Past
(Chi) Deo appa cantàu
(Chi) Tue appas cantàu
(Chi) Issu/Issa appat cantàu
(Chi) Nois appamus cantàu
(Chi) Bois appazes cantàu
(Chi) Issos/Issas appan cantàu
Pluperfect
(Chi) Deo aèrepo cantàu
(Chi) Tue aères cantàu
(Chi) Issu/Issa aèret cantàu
(Chi) Nois aerémus cantàu
(Chi) Bois aerèzes cantàu
(Chi) Issos/Issas aèren cantàu
Conditional
Present
Deo dìo cantàre
Tue dìas cantàre
Issu/Issa dìat cantàre
Nois diàmus cantàre
Bois diàzes cantàre
Issos/Issas dìan cantàre
Past
Deo dìo àer cantàu
Tue dìas àer cantàu
Issu/Issa dìat àer cantàu
Nois diàmus àer cantàu
Bois diàzes àer cantàu
Issos/Issas dìan àer cantàu
Imperative
Present
Cànta (tue!)
Càntet (issu / issa!)
Cantémus (nois!)
Cantàe (bois!)
Cànten (issos / issas!)
Future
As a cantàre (tue!)
At a cantàre (issu / issa!)
Amus a cantàre (nois!)
Azes a cantàre (bois!)
An a cantàre (issos / issas!)
Infinitive
Present
Cantàre
Past
Áer cantàu
Participle
Cantàu
Gerund
Present
Cantànde
Past
Aènde cantàu
SECOND CONJUGATION: verbs ending in ~ER eg: FÀCHER (to do / to make)
Indicative
Present
Deo fàco
Tue fàches
Issu/Issa fàchet
Nois fachìmus
Bois fachìes
Issos/Issas fàchen
Imperfect
Deo fachìo
Tue fachìas
Issu/Issa fachìat
Nois fachiabàmus
Bois fachiabàzes
Issos/Issas fachìan
Present Perfect
Deo appo fàttu
Tue as fàttu
Issu/Issa at fàttu
Nois amus fàttu
Bois azes fàttu
Issos/Issas an fàttu
Past Perfect
Deo aìo fàttu
Tue aìas fàttu
Issu/Issa aìat fàttu
Nois abamus fàttu
Bois abazes fàttu
Issos aìan fàttu
Future
Deo app' a fàcher
Tue as a fàcher
Issu/Issa at a fàcher
Nois amus a fàcher
Bois azes a fàcher
Issos/Issas an a fàcher
Future Perfect
Deo app' àer fàttu
Tue as' àer fàttu
Issu/Issa at' àer fàttu
Nois amus' àer fàttu
Bois azes' àer fàttu
Issos/Issas an' àer fàttu
Subjunctive
Present
(Chi) Deo fàca
(Chi) Tue fàcas
(Chi) Issu/Issa fàcat
(Chi) Nois facàmus
(Chi) Bois facàzes
(Chi) Issos/Issas fàcan
Imperfect
(Chi) Deo fachérepo
(Chi) Tue fachéres
(Chi) Issu/Issa fachéret
(Chi) Nois facherémus
(Chi) Bois facherézes
(Chi) Issos/Issas fachéren
Past
(Chi) Deo appa fàttu
(Chi) Tue appas fàttu
(Chi) Issu/Issa appat fàttu
(Chi) Nois appamus fàttu
(Chi) Bois appazes fàttu
(Chi) Issos/Issas appan fàttu
Pluperfect
(Chi) Deo aèrepo fàttu
(Chi) Tue aères fàttu
(Chi) Issu/Issa aèret fàttu
(Chi) Nois aerèmus fàttu
(Chi) Bois aerèzes fàttu
(Chi) Issos/Issas aèren fàttu
Conditional
Present
Deo dìo fàcher
Tue dìas fàcher
Issu/Issa dìat fàcher
Nois diàmus fàcher
Bois diàzes fàcher
Issos/Issas dìan fàcher
Past
Deo dìo àer fàttu
Tue dìas àer fàttu
Issu/Issa dìat àer fàttu
Nois diàmus àer fàttu
Bois diàzes àer fàttu
Issos/Issas dìan àer fàttu
Imperative
Present
Fàche (tue!)
Fàcat (issu / issa!)
Facàmus (nois!)
Fachìe (bois!)
Fàcan (issos / issas!)
Future
As a fàcher (tue!)
At a fàcher (issu / issa!)
Amus a fàcher (nois!)
Azes a fàcher (bois!)
An a fàcher (issos / issas!)
Infinitive
Present
Fàcher
Past
Áer fàttu
Participle
Fàttu
Gerund
Present
Fachénde
Past
Aènde fàttu
THIRD CONJUGATION: verbs ending in ~ÌRE eg: FINÌRE (to end / to finish)
Indicative
Present
Deo fìno
Tue fìnis
Issu/Issa fìnit
Nois finìmus
Bois finìes
Issos/Issas fìnin
Imperfect
Deo finìo
Tue finìas
Issu/Issa finìat
Nois finiabàmus
Bois finiabàzes
Issos/Issas finìan
Present Perfect
Deo appo finìu
Tue as finìu
Issu/Issa at finìu
Nois amus finìu
Bois azes finìu
Issos/Issas an finìu
Past Perfect
Deo aìo finìu
Tue aìas finìu
Issu/Issa aìat finìu
Nois abamus finìu
Bois abazes finìu
Issos/Issas aìan finìu
Future
Deo app'a finìre
Tue as a finìre
Issu/Issa at a finìre
Nois amus a finìre
Bois azes a finìre
Issos/Issas an a finìre
Future Perfect
Deo app'àer finìu
Tue as' àer finìu
Issu/Issa at' àer finìu
Nois amus' àer finìu
Bois azes' àer finìu
Issos/Issas an' àer finìu
Subjunctive
Present
(Chi) Deo fìna
(Chi) Tue fìnas
(Chi) Issu/Issa fìnat
(Chi) Nois finàmus
(Chi) Bois finàzes
(Chi) Issos/Issas fìnan
Imperfect
(Chi) Deo finìrepo
(Chi) Tue finìres
(Chi) Issu/Issa finìret
(Chi) Nois finirémus
(Chi) Bois finirézes
(Chi) Issos/Issas finìren
Past
(Chi) Deo appa finìu
(Chi) Tue appas finìu
(Chi) Issu/Issa appat finìu
(Chi) Nois appamus finìu
(Chi) Bois appazes finìu
(Chi) Issos/Issas appan finìu
Pluperfect
(Chi) Deo aèrepo finìu
(Chi) Tue aères finìu
(Chi) Issu/Issa aèret finìu
(Chi) Nois aerémus finìu
(Chi) Bois aerèzes finìu
(Chi) Issos/Issas aèren finìu
Conditional
Present
Deo dìo finìre
Tue dìas finìre
Issu/Issa dìat finìre
Nois diàmus finìre
Bois diàzes finìre
Issos/Issas dìan finìre
Past
Deo dìo àer finìu
Tue dìas àer finìu
Issu/Issa dìat àer finìu
Nois diàmus àer finìu
Bois diàzes àer finìu
Issos/Issas dìan àer finìu
Imperative
Present
Fìni (tue!)
Fìnat (issu / issa!)
Finàmus (nois!)
Finìe (bois!)
Fìnan (issos / issas!)
Future
As a finìre (tue!)
At a finìre (issu / issa!)
Amus a finìre (nois!)
Azes a finìre (bois!)
An a finìre (issos / issas!)
Infinitive
Present
Finìre
Past
Áer finìu
Participle
Finìu
Gerund
Present
Finìnde
Past
Aènde finìu