Skip to main content

  | मौसम…

411 समाचार
Public archive edition · Attributed source reporting with original dates · AI drafts are excluded

411 REFERENCE · Wikibooks

Azerbaijani/Contents (Latin)/Past tense

Reference material by Wikibooks contributors. This retains its source identity and is not 411 news reporting.

Şühudi Keçmiş Zaman <tr>Various Forms of the Şühudi Keçmiş Zaman Suffix <tr>Form after a or ı after ə, e or i after o or u <td>after ö or ü <tr>Positive dı di du dü <tr>Negative madı mədi madı mədi Positive: -dı-, -di-, -du-, -dü- Şühudi Keçmiş Zaman Suffix + Personal suffixes Negative: -ma- + -dı-, -mə- + -di- Şühudi Keçmiş Zaman Suffix + Personal suffixes Şühudi Keçmiş Zaman <tr><th colspan=4>TəsdiqPositive<th colspan=4>İnkarNegative <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəldim<td>I have come / I came <td bgcolor=#F0F0F0>oxudum<td>I have read / I read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlmədim<td>I have not come / I did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumadım<td>I have not read / I did not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəldin<td>thou hast come / thou camest <td bgcolor=#F0F0F0>oxudun<td>thou hast read / thou readest <td bgcolor=#F0F0F0>gəlmədin<td>thou hast not come / thou didst not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumadın<td>thou hast not read / thou didst not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəldi<td>he/she/it has come / he/she/it came <td bgcolor=#F0F0F0>oxudu<td>he/she/it has read / he/she/it read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlmədi<td>he/she/it has not come / he/she/it did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumadı<td>he/she/it has not read / he/she/it did not come <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəldik<td>we have come / we came <td bgcolor=#F0F0F0>oxuduq<td>we have read / we read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlmədik<td>we have not come / we did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumadıq<td>we have read / we did not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəldiniz<td>you have come / you came <td bgcolor=#F0F0F0>oxudunuz<td>you have read / you read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlmədiniz<td>you have not come / you did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumadınız<td>you have not read / you did not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0> gəldilər<td>they have come / they came <td bgcolor=#F0F0F0>oxudular<td>they have read / they read <td bgcolor=#F0F0F0> gəlmədilər<td>they have not come / they did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumadılar<td>they have not read / they did not read The Şühudi Keçmiş Zaman Forms of Some Important Verbs <tr><th>Verb<th>Meaning<th>Positive<th>Negative <tr><th style="text-align: left;">açmaq<td>to open<td>açdı<td>açmadı <tr><th style="text-align: left;">almaq<td>to buy<td>aldı<td>almadı <tr><th style="text-align: left;">anlamaq<td>to understand<td>anladı<td>anlamadı <tr><th style="text-align: left;">aparmaq<td>to take away; to convey<td>apardı<td>aparmadı <tr><th style="text-align: left;">bilmək<td>to know<td>bildi<td>bilmədi <tr><th style="text-align: left;">çatmaq<td>to reach; to suffice<td>çatdı<td>çatmadı <tr><th style="text-align: left;">çıxmaq<td>to exit<td>çıxdı<td>çıxmadı <tr><th style="text-align: left;">danışmaq<td>to speak<td>danışdı<td>danışmadı <tr><th style="text-align: left;">demək<td>to tell<td>dedi<td>demədi <tr><th style="text-align: left;">düşmək<td>to get down<td>düşdü<td>düşmədi <tr><th style="text-align: left;">eləmək<td>to do<td>elədi<td>eləmədi <tr><th style="text-align: left;">eşitmək<td>to hear<td>eşitdi<td>eşitmədi <tr><th style="text-align: left;">etmək<td>to do<td>etdi<td>etmədi <tr><th style="text-align: left;">gəlmək<td>to come<td>gəldi<td>gəlmədi <tr><th style="text-align: left;">getmək<td>to go<td>getdi<td>getmədi <tr><th style="text-align: left;">görmək<td>to see<td>gördü<td>görmədi <tr><th style="text-align: left;">götürmək<td>to take<td>götürdü<td>götürmədi <tr><th style="text-align: left;">xatırlamaq<td>to remember<td>xatırladı<td>xatırlamadı <tr><th style="text-align: left;">içmək<td>to drink<td>içdi<td>içmədi <tr><th style="text-align: left;">istəmək<td>to want<td>istədi<td>istəmədi <tr><th style="text-align: left;">itirmək<td>to lose<td>itirdi<td>itirmədi <tr><th style="text-align: left;">keçmək<td>to pass<td>keçdi<td>keçmədi <tr><th style="text-align: left;">kəsmək<td>to cut<td>kəsdi<td>kəsmədi <tr><th style="text-align: left;">qayıtmaq<td>to come back<td>qayıtdı<td>qayıtmadı <tr><th style="text-align: left;">qoymaq<td>to let; to put<td>qoydu<td>qoymadı <tr><th style="text-align: left;">oxşamaq<td>to resemble<td>oxşadı<td>oxşamadı <tr><th style="text-align: left;">oxumaq<td>to read<td>oxudu<td>oxumadı <tr><th style="text-align: left;">olmaq<td>to happen; to become<td>oldu<td>olmadı <tr><th style="text-align: left;">oynamaq<td>to play<td>oynadı<td>oynamadı <tr><th style="text-align: left;">ölmək<td>to die<td>öldü<td>ölmədi <tr><th style="text-align: left;">öyrənmək<td>to learn<td>öyrəndi<td>öyrənmədi <tr><th style="text-align: left;">öyrətmək<td>to teach<td>öyrətdi<td>öyrətmədi <tr><th style="text-align: left;">saxlamaq<td>to stop<td>saxladı<td>saxlamadı <tr><th style="text-align: left;">salmaq<td>to immerse; causative of düşmək<td>saldı<td>salmadı <tr><th style="text-align: left;">satmaq<td>to sell<td>satdı<td>satmadı <tr><th style="text-align: left;">sevmək<td>to love<td>sevdi<td>sevmədi <tr><th style="text-align: left;">sındırmaq<td>to break; to crack<td>sındırdı<td>sındırmadı <tr><th style="text-align: left;">söyləmək<td>to say<td>söylədi<td>söyləmədi <tr><th style="text-align: left;">susmaq<td>to keep silence<td>susdu<td>susmadı <tr><th style="text-align: left;">tapmaq<td>to find<td>tapdı<td>tapmadı <tr><th style="text-align: left;">tərpənmək<td>to move<td>tərpəndi<td>tərpənmədi <tr><th style="text-align: left;">toxunmaq<td>to touch<td>toxundu<td>toxunmadı <tr><th style="text-align: left;">tutmaq<td>to catch<td>tutdu<td>tutmadı <tr><th style="text-align: left;">unutmaq<td>to forget<td>unutdu<td>unutmadı <tr><th style="text-align: left;">üzmək<td>to swim<td>üzdü<td>üzmədi <tr><th style="text-align: left;">vermək<td>to give<td>verdi<td>vermədi <tr><th style="text-align: left;">yaşamaq<td>to live<td>yaşadı<td>yaşamadı <tr><th style="text-align: left;">yatmaq<td>to sleep<td>yatdı<td>yatmadı <tr><th style="text-align: left;">yazmaq<td>to write; to record<td>yazdı<td>yazmadı <tr><th style="text-align: left;">yemək<td>to eat<td>yedi<td>yemədi <tr><th style="text-align: left;">yerimək<td>to walk<td>yeridi<td>yerimədi <tr><th style="text-align: left;">yumaq<td>to wash<td>yudu<td>yumadı <span style="font-family:Times New Roman; font-size:17px;">Nəqli Keçmiş Zaman</span> Type I <tr><th colspan="5">Various Forms of the Nəqli Keçmiş Zaman Type I Suffix</th> <tr>Form <td>after <em>a</em> or <em>ı</em></td> <td>after <em>ə</em>, <strong>e</strong> or <em>i</em></td> <td>after <em>o</em> or <em>u</em></td> <td>after <em>ö</em> or <em>ü</em> <tr>Positive <td>mış</td> <td>miş</td> <td>muş</td> <td>müş</td> <tr>Negative <td>mamış</td> <td>məmiş</td> <td>mamış</td> <td>məmiş</td> <span style="font-family:Times New Roman; font-size:17px;">Positive: -mış-, -miş-, -muş-, -müş- Nəqli Keçmiş Zaman Suffix + Personal suffixesNegative: -ma- + -mış-, -mə- + -miş- Nəqli Keçmiş Zaman Suffix + Personal suffixes</span> Nəqli Keçmiş Zaman <tr><th colspan=4>TəsdiqPositive<th colspan=4>İnkarNegative <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəlmişəm<td>I have come / I came <td bgcolor=#F0F0F0>oxumuşam<td>I have read / I read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlməmişəm<td>I have not come / I did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumamışam<td>I have not read / I did not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəlmişsən<td>thou hast come / thou camest <td bgcolor=#F0F0F0>oxumuşsan<td>thou hast read / thou readest <td bgcolor=#F0F0F0>gəlməmişsən<td>thou hast not come / thou didst not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumamışsan<td>thou hast not read / thou didst not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəlmiş<td>he/she/it has come / he/she/it came <td bgcolor=#F0F0F0>oxumuş<td>he/she/it has read / he/she/it read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlməmiş<td>he/she/it has not come / he/she/it did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumamış<td>he/she/it has not read / he/she/it did not come <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəlmişik<td>we have come / we came <td bgcolor=#F0F0F0>oxumuşuq<td>we have read / we read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlməmişik<td>we have not come / we did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumamışıq<td>we have read / we did not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0>gəlmişsiniz<td>you have come / you came <td bgcolor=#F0F0F0>oxumuşsunuz<td>you have read / you read <td bgcolor=#F0F0F0>gəlməmişsiniz<td>you have not come / you did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumamışsınız<td>you have not read / you did not read <tr><td bgcolor=#F0F0F0> gəlmişlər<td>they have come / they came <td bgcolor=#F0F0F0>oxumuşlar<td>they have read / they read <td bgcolor=#F0F0F0> gəlməmişlər<td>they have not come / they did not come <td bgcolor=#F0F0F0>oxumamışlar<td>they have not read / they did not read The Nəqli Keçmiş Zaman Type I Forms of Some Important Verbs <tr><th>Verb<th>Meaning<th>Positive<th>Negative <tr><th style="text-align: left;">açmaq<td>to open<td>açmış<td>açmamış <tr><th style="text-align: left;">almaq<td>to buy<td>almış<td>almamış <tr><th style="text-align: left;">anlamaq<td>to understand<td>anlamış<td>anlamamış <tr><th style="text-align: left;">aparmaq<td>to take away; to convey<td>aparmış<td>aparmamış <tr><th style="text-align: left;">bilmək<td>to know<td>bilmiş<td>bilməmiş <tr><th style="text-align: left;">çatmaq<td>to reach; to suffice<td>çatmış<td>çatmamış <tr><th style="text-align: left;">çıxmaq<td>to exit<td>çıxmış<td>çıxmamış <tr><th style="text-align: left;">danışmaq<td>to speak<td>danışmış<td>danışmamış <tr><th style="text-align: left;">demək<td>to tell<td>demiş<td>deməmiş <tr><th style="text-align: left;">düşmək<td>to get down<td>düşmüş<td>düşməmiş <tr><th style="text-align: left;">eləmək<td>to do<td>eləmiş<td>eləməmiş <tr><th style="text-align: left;">eşitmək<td>to hear<td>eşitmiş<td>eşitməmiş <tr><th style="text-align: left;">etmək<td>to do<td>etmiş<td>etməmiş <tr><th style="text-align: left;">gəlmək<td>to come<td>gəlmiş<td>gəlməmiş <tr><th style="text-align: left;">getmək<td>to go<td>getmiş<td>getməmiş <tr><th style="text-align: left;">görmək<td>to see<td>görmüş<td>görməmiş <tr><th style="text-align: left;">götürmək<td>to take<td>götürmüş<td>götürməmiş <tr><th style="text-align: left;">xatırlamaq<td>to remember<td>xatırlamış<td>xatırlamamış <tr><th style="text-align: left;">içmək<td>to drink<td>içmiş<td>içməmiş <tr><th style="text-align: left;">istəmək<td>to want<td>istəmiş<td>istəməmiş <tr><th style="text-align: left;">itirmək<td>to lose<td>itirmiş<td>itirməmiş <tr><th style="text-align: left;">keçmək<td>to pass<td>keçmiş<td>keçməmiş <tr><th style="text-align: left;">kəsmək<td>to cut<td>kəsmiş<td>kəsməmiş <tr><th style="text-align: left;">qayıtmaq<td>to come back<td>qayıtmış<td>qayıtmamış <tr><th style="text-align: left;">qoymaq<td>to let; to put<td>qoymuş<td>qoymamış <tr><th style="text-align: left;">oxşamaq<td>to resemble<td>oxşamış<td>oxşamamış <tr><th style="text-align: left;">oxumaq<td>to read<td>oxumuş<td>oxumamış <tr><th style="text-align: left;">olmaq<td>to happen; to become<td>olmuş<td>olmamış <tr><th style="text-align: left;">oynamaq<td>to play<td>oynamış<td>oynamamış <tr><th style="text-align: left;">ölmək<td>to die<td>ölmüş<td>ölməmiş <tr><th style="text-align: left;">öyrənmək<td>to learn<td>öyrənmiş<td>öyrənməmiş <tr><th style="text-align: left;">öyrətmək<td>to teach<td>öyrətmiş<td>öyrətməmiş <tr><th style="text-align: left;">saxlamaq<td>to stop<td>saxlamış<td>saxlamamış <tr><th style="text-align: left;">salmaq<td>to immerse; causative of düşmək<td>salmış<td>salmamış <tr><th style="text-align: left;">satmaq<td>to sell<td>satmış<td>satmamış <tr><th style="text-align: left;">sevmək<td>to love<td>sevmiş<td>sevməmiş <tr><th style="text-align: left;">sındırmaq<td>to break; to crack<td>sındırmış<td>sındırmamış <tr><th style="text-align: left;">söyləmək<td>to say<td>söyləmiş<td>söyləməmiş <tr><th style="text-align: left;">susmaq<td>to keep silence<td>susmuş<td>susmamış <tr><th style="text-align: left;">tapmaq<td>to find<td>tapmış<td>tapmamış <tr><th style="text-align: left;">tərpənmək<td>to move<td>tərpənmiş<td>tərpənməmiş <tr><th style="text-align: left;">toxunmaq<td>to touch<td>toxunmuş<td>toxunmamış <tr><th style="text-align: left;">tutmaq<td>to catch<td>tutmuş<td>tutmamış <tr><th style="text-align: left;">unutmaq<td>to forget<td>unutmuş<td>unutmamış <tr><th style="text-align: left;">üzmək<td>to swim<td>üzmüş<td>üzməmiş <tr><th style="text-align: left;">vermək<td>to give<td>vermiş<td>verməmiş <tr><th style="text-align: left;">yaşamaq<td>to live<td>yaşamış<td>yaşamamış <tr><th style="text-align: left;">yatmaq<td>to sleep<td>yatmış<td>yatmamış <tr><th style="text-align: left;">yazmaq<td>to write; to record<td>yazmış<td>yazmamış <tr><th style="text-align: left;">yemək<td>to eat<td>yemiş<td>yeməmiş <tr><th style="text-align: left;">yerimək<td>to walk<td>yerimiş<td>yeriməmiş <tr><th style="text-align: left;">yumaq<td>to wash<td>yumuş<td>yumamış Type II <tr><th colspan="5">Various Forms of the Nəqli Keçmiş Zaman Type II Suffix</th> <tr>Form <td>after <em>a</em> or <em>ı</em></td> <td>after <em>ə</em>, <strong>e</strong> or <em>i</em></td> <td>after <em>o</em> or <em>u</em></td> <td>after <em>ö</em> or <em>ü</em> <tr>Positive <td>(y)ıb</td> <td>(y)ib</td> <td>(y)ub</td> <td>(y)üb</td> <tr>Negative <td>mayıb</td> <td>məyib</td> <td>mayıb</td> <td>məyib</td> <span style="font-family:Times New Roman; font-size:17px;">Positive: -(y)ıb-, -(y)ib-, -(y)ub-, -(y)üb- Nəqli Keçmiş Zaman Suffix + Personal suffixes When et-, get- and all multi-syllable verbs ending in /t/ take the Nəqli Keçmiş Zaman Type II Suffix, the last consonant /t/ of the verb becomes /d/. Negative: -ma- + -yıb-, -mə- + -yib- Nəqli Keçmiş Zaman Suffix + Personal suffixes Note that ‘y’ is a connecting consonant, which is used between two vowels.</span> {|class="wikitable" width=95% style="margin:0 2% 0 2%; font-family:Times New Roman; font-size:17px;" |- Nəqli Keçmiş Zaman TəsdiqPositiveİnkarNegative -I have come / I came -I have read / I read -I have not come / I did not come -I have not read / I did not read gəlibsənthou hast come / thou camest oxuyubsanthou hast read / thou readest gəlməyibsənthou hast not come / thou didst not come oxumayıbsanthou hast not read / thou didst not read gəlibhe/she/it has come / he/she/it came oxuyubhe/she/it has read / he/she/it read gəlməyibhe/she/it has not come / he/she/it did not come oxumayıbhe/she/it has not read / he/she/it did not come -we have come / we came -we have read / we read -we have not come / we did not come -we have read / we did not read gəlibsinizyou have come / you came oxuyubsunuzyou have read / you read gəlməyibsinizyou have not come / you did not come oxumayıbsınızyou have not read / you did not read gəliblərthey have come / they came oxuyublarthey have read / they read gəlməyiblərthey have not come / they did not come oxumayıblarthey have not read / they did not read |} The Nəqli Keçmiş Zaman Type II Forms of Some Important Verbs {|class="wikitable" width=95% style="margin:0 2% 0 2%; font-family:Times New Roman; font-size:17px;" |- VerbMeaningPositiveNegative açmaqto openaçıbaçmayıb almaqto buyalıbalmayıb anlamaqto understandanlayıbanlamayıb aparmaqto take away; to conveyaparıbaparmayıb bilməkto knowbilibbilməyib çatmaqto reach; to sufficeçatıbçatmayıb çıxmaq<td>to exit<td>çıxıb<td>çıxmayıb <tr><th style="text-align: left;">danışmaq<td>to speak<td>danışıb<td>danışmayıb <tr><th style="text-align: left;">demək<td>to tell<td>deyib<td>deməyib <tr><th style="text-align: left;">düşmək<td>to get down<td>düşüb<td>düşməyib <tr><th style="text-align: left;">eləmək<td>to do<td>eləyib<td>eləməyib <tr><th style="text-align: left;">eşitmək<td>to hear<td>eşidib<td>eşitməyib <tr><th style="text-align: left;">etmək<td>to do<td>edib<td>etməyib <tr><th style="text-align: left;">gəlmək<td>to come<td>gəlib<td>gəlməyib <tr><th style="text-align: left;">getmək<td>to go<td>gedib<td>getməyib <tr><th style="text-align: left;">görmək<td>to see<td>görüb<td>görməyib <tr><th style="text-align: left;">götürmək<td>to take<td>götürüb<td>götürməyib <tr><th style="text-align: left;">xatırlamaq<td>to remember<td>xatırlayıb<td>xatırlamayıb <tr><th style="text-align: left;">içmək<td>to drink<td>içib<td>içməyib <tr><th style="text-align: left;">istəmək<td>to want<td>istəyib<td>istəməyib <tr><th style="text-align: left;">itirmək<td>to lose<td>itirib<td>itirməyib <tr><th style="text-align: left;">keçmək<td>to pass<td>keçib<td>keçməyib <tr><th style="text-align: left;">kəsmək<td>to cut<td>kəsib<td>kəsməyib <tr><th style="text-align: left;">qayıtmaq<td>to come back<td>qayıdıb<td>qayıtmayıb <tr><th style="text-align: left;">qoymaq<td>to let; to put<td>qoyub<td>qoymayıb <tr><th style="text-align: left;">oxşamaq<td>to resemble<td>oxşayıb<td>oxşamayıb <tr><th style="text-align: left;">oxumaq<td>to read<td>oxuyub<td>oxumayıb <tr><th style="text-align: left;">olmaq<td>to happen; to become<td>olub<td>olmayıb <tr><th style="text-align: left;">oynamaq<td>to play<td>oynayıb<td>oynamayıb <tr><th style="text-align: left;">ölmək<td>to die<td>ölüb<td>ölməyib <tr><th style="text-align: left;">öyrənmək<td>to learn<td>öyrənib<td>öyrənməyib <tr><th style="text-align: left;">öyrətmək<td>to teach<td>öyrədib<td>öyrətməyib <tr><th style="text-align: left;">saxlamaq<td>to stop<td>saxlayıb<td>saxlamayıb <tr><th style="text-align: left;">salmaq<td>to immerse; causative of düşmək<td>salıb<td>salmayıb <tr><th style="text-align: left;">satmaq<td>to sell<td>satıb<td>satmayıb <tr><th style="text-align: left;">sevmək<td>to love<td>sevib<td>sevməyib <tr><th style="text-align: left;">sındırmaq<td>to break; to crack<td>sındırıb<td>sındırmayıb <tr><th style="text-align: left;">söyləmək<td>to say<td>söyləyib<td>söyləməyib <tr><th style="text-align: left;">susmaq<td>to keep silence<td>susub<td>susmayıb <tr><th style="text-align: left;">tapmaq<td>to find<td>tapıb<td>tapmayıb <tr><th style="text-align: left;">tərpənmək<td>to move<td>tərpənib<td>tərpənməyib <tr><th style="text-align: left;">toxunmaq<td>to touch<td>toxunub<td>toxunmayıb <tr><th style="text-align: left;">tutmaq<td>to catch<td>tutub<td>tutmayıb <tr><th style="text-align: left;">unutmaq<td>to forget<td>unudub<td>unutmayıb <tr><th style="text-align: left;">üzmək<td>to swim<td>üzüb<td>üzməyib <tr><th style="text-align: left;">vermək<td>to give<td>verib<td>verməyib <tr><th style="text-align: left;">yaşamaq<td>to live<td>yaşayıb<td>yaşamayıb <tr><th style="text-align: left;">yatmaq<td>to sleep<td>yatıb<td>yatmayıb <tr><th style="text-align: left;">yazmaq<td>to write; to record<td>yazıb<td>yazmayıb <tr><th style="text-align: left;">yemək<td>to eat<td>yeyib<td>yeməyib <tr><th style="text-align: left;">yerimək<td>to walk<td>yeriyib<td>yeriməyib <tr><th style="text-align: left;">yumaq<td>to wash<td>yuyub<td>yumayıb |}